2015/07/28

Moja wymarzona książka...

Każdy mól książkowy ma swój ulubiony typ książki, ulubiony gatunek, w którym się zaczytuje. Ale wszyscy wiemy, że żadna książka nie jest idealna i czasem chcielibyśmy coś dodać, coś zmienić, żeby była jeszcze lepsza, nawet jeśli to nasza ulubiona. W sumie od tego są recenzje... Dzisiaj mam dla Was post, który może się przerodzić w tag, jeśli się przyłączycie*. Przedstawię Wam, jak powinna wyglądać moja wymarzona książka.


1. Okładka
Zaczynam trochę od banału, ale od czegoś trzeba zacząć! Tak więc moja wymarzona okładka jest po prostu ładna i rzucająca się w oczy. Nie mam konkretnego typu. Może to być coś w stylu tych na załączonym obrazku. Podobają mi się naprawdę różne okładki. Niektóre bardziej minimalistyczne, ale słodkie (Fangirl), inne z mroczną tajemnicą i dużą dawką Photoshopa (Krwawa hrabina), a także takie składające się z wielu kadrów z filmu (Zostań, jeśli kochasz), jak również takie ciekawe i jednocześnie tajemnicze jak ostatnia (Ostatnia Spowiedź).

2. Bohaterowie
Jedna z najważniejszych części książki. W mojej wymarzonej powinni być różnorodni. Najlepiej oczywiście dziewczyna i chłopak, różni od siebie, ale coś ich jednak łączy. Każde spotkanie to spięcia i wióry na podłodze, a przyjaciele chowają się gdzie tylko mogą. Sarkastyczni, zabawni, uroczy i odważni. Nietuzinkowi. Tacy muszą być.
3. Fabuła
Oczywiście niebanalna. Z wątkiem romantycznym, ale niekoniecznie takim na głównym planie. Najlepiej fantastyka, ale ciekawa obyczajówka też może być. Motyw tajemnicy i jakiejś ważnej misji mile widziany. Motyw podróżniczy również. Bardzo lubię także książki w stylu Rywalek, Pięknego Drania, czy chociażby samego Greya - już spieszę tłumaczyć: uwielbiam, kiedy spotykają się bohaterowie z różnych światów, biznesmen i studentka, dziewczyna ze wsi i wielki panicz z miasta, książę i zwykła dziewczyna, istota paranormalna i człowiek. Najlepiej jeśli najpierw się trochę nie lubią, poczubią się, a potem się zakochają. Wprost kocham takie historie.

4. Akcja
Szybka, ale niekoniecznie pędząca. Przyspieszająca. Wypełniona wydarzeniami. Dużo dialogów, ale też dużo opisów. Raczej więc pół na pół, ale to również zależy od gatunku powieści. Mocne zakończenie, które pozostawia kaca na kilka dni i zmusza wręcz do sięgnięcia po drugą część. O ile jest. Akcja musi być, bo inaczej książka byłaby nudna.

5. Opisy
Uwielbiam barwne, niezbyt obfite opisy. Dobrze obrazujące to, co autorka ma w głowie, ale nie męczące. Po prostu ciekawe. Z opisami przeżyć, ale nie zapominając o krajobrazach, bo czasem mam ochotę przenieść się w inne miejsce. A raczej zawsze. Takie, żebym mogła za jednym słowem przenieść się do świata książki, bez zbędnego wysiłku. Żeby moja wyobraźnia miała gotowy pokarm, abym ja nie musiała go oddawać przeróbce.


* jestem prawie pewna, że istnieje tag o tym tytule. Mam rację?

Tak więc wygląda moja wymarzona książka. A jak wygląda Wasza?

9 komentarzy:

 1. Mnie niezwykle trudno byłoby napisać co,s takiego co zaprezentowałaś nam w dzisiejszym poście. Chyba nie mam mojej wymarzonej książki.. Znaczy jest, ona już istnieje i to pewnie dlatego nie chodzę już z głową w chmurach :>
  http://kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy post. Moja wymarzona książka? Sama nie wiem, okładka na pewno minimalistyczna. Bohaterowie? Ludzcy. Muszą być realistyczni, a nie wyidealizowani, ale jeżeli chodzi o ich cechy charakteru, wszystkie chwyty dozwolone. Ważne, żeby nic w ich zachowaniu nie było przesadzone. Fabuła, akcja czy opisy to sprawa naprawdę bardzo indywidualna i ich całokształt zależy od bardzo wielu czynników. Jeżeli styl pisania jest przyjemny, to i zachwiania w równowadze pomiędzy wyżej wspomnianymi, mogą sprawić, że książka będzie idealna. :)
  Skrzynka Pełna Książek

  OdpowiedzUsuń
 3. "Zostań, jeśli kochasz" ma prześliczną okładkę! Jednak ja nie mam pojęcia jak wyglądałaby moja wymarzona książka ;)
  gabxreadsbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny post! Ja wprost uwielbiam okładki typu "Fangirl" - minimalistyczne, ale zwracające uwagę czytelnika. Bohaterowie muszą być zabawni i oryginalni, tak samo jak fabuła - inna niż wszystkie. Uwielbiam, kiedy w książce dużo się dzieje, dlatego podczas czytania zwracam uwagę przede wszystkim na akcje. Opisy najlepiej w martinowskim stylu - nie za długie, ale pozwalające idealnie sobie wszystko wyobrazić. Książka idealna ♥
  Książkownia

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja wymarzona to taka, która mnie poruszy, zaskoczy i na długi czas zostanie w mojej pamięci :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie najważniejsze są postacie (również różnorodne i realistyczne) i okładka (najlepiej prosta i skromna). No i musi być mocne zakończenie :) Choć wolę jak w książce jest mniej opisów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak ja też bardzo podobnie wyobrażam sobie moją wymarzoną książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny pomysł na posta, możliwe, że pożyczę sobie tę kreatywność na mojego bloga ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja chyba uważam, że nie ma idealnej książki. Nie umiałabym określić jacy bohaterowie, okładka czy inne rzeczy mają wpływ na idealność. Może to dlatego, że jestem niezdecydowana ;) Raz lubię coś takiego, a drugim razem mi się to nie podoba.

  OdpowiedzUsuń

Drogi gościu, uprzejmie proszę o zachowanie wszelkiej kultury w komentarzach. Każdy komentarz to uśmiech na mojej twarzy i zachęta, aby Wasze posty również komentować więc... do dzieła!