2014/08/13

144. Wielki Błękit - Veronica Rossi

Wielki Błękit


Tytuł oryg.: Into the Still Blue
Seria/cykl: Przez burze ognia #3
Tłumaczenie: Małgorzata Kafel
Wydawnictwo: Otwarte (Moondrive)
Liczba stron: 368
Gatunek: Fantastyka, dla młodzieży (+13)
Kupisz: taniaksiążka.pl

Po zawaleniu się Reverie i uwolnieniu stamtąd pozostałych przy życiu Osadników, Aria zmaga się z problemami w jaskini Fal. Plemię nie chce mieć nic wspólnego z Kretami, wzajemnie zresztą. Mało tego Roar nadal chodzi przygnębiony i nie dogaduje się z Perrym, którego obwinia o zapomnienie o Liv. Tymczasem Sable i Hess mają Cindera, który jako jedyny jest w stanie przeprawić ich przez ścianę eteru do Wielkiego Błękitu. Perry i Aria przypuszczają atak na Komodo, który w początkowej fazie kończy się klęską, jednak wydarzenia szybko przybierają inny obrót. Wiele się zmienia, Sable zwraca się z pomocą do Fal i oferuje im przeprawę. Perry nie jest pewny, czy jego intencje są szczere i czy nie sprawi im kłopotów, jednak zależy mu na dobru Fal. W ten sposób rozpoczynają podróż do Wielkiego Błękitu. Podróż, która nie dla wszystkich zakończy się szczęśliwie.

Pamiętam, jak bardzo podobała mi się pierwsza część, "Przez burze ognia". "Przez bezmiar nocy" była nieco gorsza, jednak obdarzam wielką sympatią bohaterów i z wielką radością czytałam drugą część ich przygód. Wreszcie przyszedł czas na ostatnią część trylogii. Czekałam na nią z niecierpliwością, choć spodziewałam się jak się skończy. Przyznajcie sami, że domyślacie się, jak będzie wyglądać zakończenie. Nawet jeśli nie czytaliście poprzednich części i wiecie tylko tyle, ile napisałam powyżej. Jednak jest coś zaskakującego w tej historii i w jej zakończeniu, a przynajmniej stronach przed nim.

Veronica Rossi wymyśliła niebanalną historię o kapsułach Podu, plemionach Fal i Rogów, eterze, Wielkim Błękicie i miłości, która pokonuje wszystkie bariery i jednoczy dwa światy. Jej opowieść jest wspaniała do tego stopnia, że nie można się oderwać, czekając na dalszy ciąg. Choć ma pewne braki, czasem wydaje się naiwna i banalna, ale to przecież powieść dla młodzieży, nie wymagajmy od niej zbyt wiele.

Zacznę od sposobu narracji, który nie zmienia się przez wszystkie trzy części. Opowiada narrator z zewnątrz, jednak całość podzielona jest na narrację ze strony Arii i Perry'ego. Rozdziały są przeplatane, dzięki czemu możemy poznać sytuację z dwóch różnych stron. Poznajemy myśli bohaterów, ich uczucia. To bardzo dobry sposób pokazania historii i Rossi nie pierwsza go wykorzystała. Jest coraz popularniejszy, czemu się nie dziwię, bo bardzo wygodnie się czyta, kiedy ma się dwa różne punkty widzenia, a akcja nie skupia się na jednym bohaterze. Tym bardziej kiedy są rozdzieleni i nie wiemy, co dzieje się z tym drugim.

Jak zwykle akcja płynie szybko, przyspiesza z każdą stroną. Dużo się dzieje, nie ma chwili wytchnienia. Autorka postarała się wypełnić fabułę nie tylko ważnymi wydarzeniami jak atak na Komodo, ale również z pozoru nic nieznaczącymi rozmowami Perry'ego i Arii, Roara i Perry'ego, krótkich chwil, kiedy są razem, nie myślą o walce i zagrożeniach, żartują i odprężają się. To ostudza napięcie i powoduje, że czyta się jeszcze przyjemniej. 

Moim zdaniem bohaterowie zostali wspaniale wykreowani. Każdy ma nie tylko zalety, ale i wady. Każdy ma jakieś lęki, nie jest do czegoś zdolny, każdy ma coś, co wydaje mu się złe, a tak naprawdę jest częścią każdego człowieka. Choć fabuła skupia się na Arii i Peregrine, bardzo dobrze poznajemy również Roara, który z początku był bardzo radosny, po utracie Liv stał się smutny i przygnębiony. Jesteśmy świadkami tego, jak ponownie rodzi się w nim życie, choć nigdy już nie będzie taki sam. Pustkę po żartach Roara wypełniają żarty Sorena, który również jest bardzo ciekawą postacią, nieco pominiętą przez fabułę. Towarzyszy głównym bohaterom przez niemal cały czas, dokucza im, denerwuje szczególnie Perry'ego, jednak także w nim zachodzi przemiana. Jak w każdym z bohaterów "Wielkiego Błękitu". Autorka wypełniła swoje książki wspaniałymi postaciami, dzięki którym całość jest dopełniona.

Z całą pewnością ktoś inny znajdzie jakieś wady w tej trylogii, jednak ja nie potrafię. Już taka jestem, że bardzo zżywam się z bohaterami, których lubię. Jestem też romantyczką, więc nie przeszkadzały mi tu momenty, w których bohaterowie okazywali swoje uczucia, bo nie było w nich przesady. Choć bardzo się starałam, nie potrafiłam znaleźć momentu, przynajmniej w "Wielkim Błękicie", w którym coś mnie zirytowało. Dla mnie ta książka jest wspaniała i z wielką chęcią będę do niej powracać.
Cena detaliczna: 34,90 zł
Moja ocena: 10/10
Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytam Fantastykę, Kończę serie wydawnicze, Klucznik

Recenzja powstała na potrzeby portalu
Juventum.pl - Literatura

12 komentarzy:

 1. Kurczę, było głośno przy premierze pierwszego tomu, a teraz jakoś tak mniej intensywnie wszyscy rozprawiają o tej serii. Czytałam Przez burze ognia i na razie na kontynuację ochoty nie mam, ale kto wie, może kiedyś się przekonam do dalszego ciągu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Coraz więcej świetnych serii pojawia się na liście książek,które muszę przeczytać,aaa!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wysoko oceniasz ;) Ja jeszcze nawet nie zaczęłam tej serii i żałuję ;(

  OdpowiedzUsuń
 4. Czekam by móc przeczytać tę serię :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam tę serię! A przynajmniej dwie pierwsze części, ostatnia nadal przede mną, ale nie mam wątpliwości, że również mi się spodoba. Tak ja pisałaś - historia jest wciągająca i niebanalna. Niesamowicie polubiłam bohaterów. Poza tym okładki są światne! Mają takie przyciągające uwagę kolory! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tyle ciekawych i fascynujących serii ciągle powstaje, a mi jakoś ciągle z nimi nie po drodze. Zresztą kiedy ja to wszystko zdążę przeczytać?:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Od dawna mam w planach tę serię

  OdpowiedzUsuń
 8. Jaka entuzjastyczna recenzja, miło się ją czytało. ;) Serii nie znam, ale mam na czytniku, więc w wolnej chwili zawsze mogę sprawdzić, czy i mi się spodoba. Imię Aria natomiast kojarzy mi się z PLL. I może jeszcze ze Starkówną. Popularne imię. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniała recenzja. Chyba skusz3 się na tą lekture. Zapraszam do mnie
  http://pigritia98.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam tylko pierwszą część, ale muszę to jak najszybciej nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kilka dni temu skończyłam czytać i jestem książką oczarowana:)

  OdpowiedzUsuń
 12. miałam już nie kupować książek, ale po tej recenzji się chyba skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń

Drogi gościu, uprzejmie proszę o zachowanie wszelkiej kultury w komentarzach. Każdy komentarz to uśmiech na mojej twarzy i zachęta, aby Wasze posty również komentować więc... do dzieła!