2014/04/10

Podróżuj z Ines: Londyn cz.I


Oto rozpoczynamy nowy cotygodniowy cykl na blogu, w którym będziemy się przenosić w różne miejsca na świecie. Nawiązuję tutaj do mojego wyzwania "Podróże z książką" i do każdego miejsca przypiszę książkę, której akcja dzieje się właśnie tam. Dzisiaj wyruszamy do Londynu, tak jak Wam obiecałam. Ta wycieczka będzie miała kilka części, a jej finał będzie w czerwcu, po moim przyjeździe.


Pałac Buckingham
Pałac Buckingham (ang. Buckingham Palace) - oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów.
Jest to największy na świecie pałac królewski wciąż pełniący swą pierwotną funkcję oraz jedna z największych pereł późnego baroku. Oficjalna londyńska rezydencja królowej. Na placu przed pałacem od 1913 roku stoi pomnik królowej Wiktorii.
Pałac został wybudowany w 1703 jako rezydencja miejska Księcia Buckingham. W roku 1761 król Wielkiej Brytanii Jerzy III wszedł w posiadanie pałacu, który przekształcono w jego rezydencję prywatną. W ciągu kolejnych 75 lat pałac wielokrotnie rozbudowywano, w 1837 ogłoszono go oficjalną siedzibą brytyjskich monarchów.
Współcześnie pałac Buckingham, prócz roli londyńskiej siedziby królowej Elżbiety II i rodziny królewskiej, jest również miejscem uroczystości państwowych oraz oficjalnych spotkań głów państw. Dla Brytyjczyków pałac stanowi symbol Wielkiej Brytanii – tutaj Londyńczycy składali kwiaty po śmierci księżnej Walii Diany.
Sztandar królewski wisi na pełnej wysokości, gdy monarcha rezyduje w pałacu, a gdy wyjeżdża, sztandar jest zdejmowany. Po śmierci Diany Elżbieta II wprowadziła nowy zwyczaj, odstępstwo od dotychczasowego protokołu: gdy opuściła pałac, by udać się na pogrzeb Diany, sztandar królewski zdjęto (zgodnie z protokołem), a na jego miejsce (to nowość) podniesiono flagę brytyjską, Union Jack, i spuszczono do połowy masztu. Od tej pory po zgonie członka rodziny królewskiej na pałacu podnosi się Union Jack i spuszcza do połowy masztu.
Od kwietnia do lipca codziennie o 11.30 odbywa się przed pałacem uroczysta zmiana warty (w pozostałych miesiącach co drugi dzień).
Od pożaru w zamku królewskim w Windsor w 1992 część pałacu Buckingham udostępniona jest odpłatnie zwiedzającym. W sierpniu i wrześniu, podczas wakacji królowej, można zwiedzić apartamenty Buckingham. Bilet kosztuje ok. 20 funtów.
(źródło: pl.wikipedia.org)Tower of London (Londyńska Wieża, Twierdza Tower)
Londyńska wieża była "warownią, pałacem, skarbcem Klejnotów Korony i państwowym, a także arsenałem, mennicą, więzieniem, obserwatorium, ogrodem zoologicznym i atrakcją turystyczną" jak pisał książę Edynburski w swojej książce wydanej z okazji dziewięćsetnej rocznicy wzniesienia wieży.
W pierwszych wiekach obronna wieża Biała, o murach grubych na 4 m., była siedzibą monarchów, a od czasów Henryka III komnaty królewskie przeniesiono do części znajdującej się między wieżą i rzeką. Brama Zdrajców - wejście wodne, przywodzi na myśl znakomitych więźniów, począwszy od Sir Waltera Raleigha, który przebywał tu przez 13 lat, aż do królowej Anny Boleyn. Inny natomiast był los Elżbiety, gdyż po wyjściu z więzienia została królową. W latach reformacji więźniowie byli zwykle traktowani z niesłychanym okrucieństwem, czego dowodzą liczne dokumenty.
(źródło: "Londyn. Wydanie polskie" Thomas Benacci LTD)Książka, której akcja dzieje się w Londynie: 
 <Moja recenzja tej książki>

To tyle na dziś, zapraszam Was na kolejne podróże. Za tydzień znów Londyn, ale inne miejsca.
Jeszcze szybka informacja:
Udało mi się nawiązać współpracę z wydawnictwem MUZA, a do mojej dyspozycji są wszystkie książki dostępne w księgarni internetowej, do której przeniesiecie się po kliknięciu bannerka. Czy coś Wam się rzuca w oczy, coś Was interesuje? Zapraszam do komentowania i polecania mi książek tego wydawnictwa :D