2014/01/16

Liebster Award

Dawno nie miałam okazji odpowiadać na Wasze pytania. I kiedy tak ostatnio nad tym myślałam, otrzymałam nominację do Liebster Blog Award, za co serdecznie dziękuję StrawCherry. Chyba pamiętacie o co chodzi? Dostaje się pytania i trzeba na nie odpowiedzieć. Potem nominuje się kolejne blogi i zadaje pytania. A oto i pytania oraz moje odpowiedzi:


Lubisz czytać odkąd pamiętasz czy dawniej za tym nie przepadałeś/aś? Pamiętasz od jakiej pozycji zaczęła się Twoja przygoda z książkami?
W zasadzie to nie pamiętam, od jakiej książki zaczęłam. Dawniej czytałam, ale nie tak dużo i raczej same bezsensowne książki dla dzieci. Można uznać, że zaczęłam od "Dziedzictwa" Christophera Paoliniego, które rozbudziło we mnie miłość do fantastyki :D
Co myślisz o ekranizacjach książek? Które Ci się bardzo podobały, a które nie?
Staram się traktować ekranizacje jako osobne filmy. Jednak i tak denerwują mnie te zepsute. Najbardziej lubię "W pierścieniu ognia", a najmniej "Eragona", choć również ma swój urok. Ekranizacja to osobista wizja reżysera, nie możemy mówić, że jest zła.
Kiedy (o jakiej porze dnia itp.) i gdzie najlepiej Ci się czyta?
Rano, w łóżku i wieczorem, na moim fotelu, otulona kocykiem i z herbatą w ręce :D
Co sądzisz o kanonie lektur szkolnych? Co byś w nim zmienił/zmieniła?
Zdecydowanie epoki, z których czerpiemy lektury. Wiele jest książek "przestarzałych", które nic już nie wnoszą do współczesnego świata, a tylko nudzą czytelnika. Zastąpiłabym je współczesnymi powieściami, bo ich autorzy dobrze wiedzą, co młodzież chętnie czyta.
Lubisz oglądać seriale? Jeśli tak, to jakie?
Nie szczególnie. Nienawidzę wszystkich "M jak miłość" itp. choć kiedyś lubiłam. Teraz wolę oglądać "Przygody Merlina", bo to o magii i moim ulubionym Merlinie. Poza tym raczej nie oglądam.
Blogowanie blogowaniem, ale... masz jakieś inne hobby?
Kocham fotografować. Robię to kiedy mogę. Choć moim hobby można też nazwać pisanie. Lubię pisać i wyrażać siebie. Poza tym uwielbiam grzebać np. na deviantart.com, bo można tam znaleźć fajne obrazki.
Jakie miejsce znane Ci z literatury chciałbyś/chciałabyś odwiedzić?
Hmm, jest ich mnóstwo. Oba Obozy Półbogów z powieści Ricka Riordana, Alagaesia Christophera Paoliniego, Avalon z "Laurel", poza tym mnóstwo mnóstwo mnóstwo. W każdej książce jest chyba miejsce, w którym chciałabym być.
Zdarza Ci się zaniedbywać obowiązki szkolne przez książki?
I to jak! Często zamiast się uczyć, pogrążam się w lekturze, albo mówię sobie "Jeszcze kilka stron". W konsekwencji jestem niezadowolona z ocen i z siebie, dlatego teraz staram się to naprawić. Ale ciężko wyjść z nałogu... :)
Często korzystasz z biblioteki czy raczej kupujesz książki?
Jak często tylko mogę, wypożyczam książki. Staram się szukać w różnych bibliotekach, żeby nie wydawać na marne pieniędzy. Jeżeli danej książki nigdzie nie ma, po prostu kupuję, bo mnie ciągnie :p
Co myślisz o eboookach i audiobookasz?
Ebooki niszczą wzrok tak samo jak komputer. Nie opłaca się ich czytać, bo spędzamy długie godziny, a często i noce, nad ekranem. Audiobooków nie lubię. Nienawidzę słuchać lektora, wolę wyobrażać sobie głosy bohaterów. W końcu każdy ma swoją interpretację.
Jaka jest największa zaleta, a jaka wada prowadzenia bloga?
Wadą jest brak czasu. Na blogowanie trzeba poświęcić przynajmniej godzinę dziennie, mi zajmuje to dwie. Wadą można też uznać fakt, że ciężko czasem się wybić, choć to pomaga w późniejszym życiu. Ogromną zaletą jest spędzanie czasu na wymianie opinii z innymi, poznawanie nowych ludzi, ukazywanie siebie w swoich wpisach. Istnieje również możliwość umieszczenia informacji w swoim CV, a umiejętność obsługi bloggera i pisania własnych opinii często się przydaje np. w szkole. 


Oto wszystkie odpowiedzi. A teraz czas na moje nominacje, wybaczcie, że nie jest ich dużo, ale trudno.
Miasto Mgły
Z książką pod koc

Pytania:
 1. Każdy chyba wie, że pisanie książek zaczyna się od ich czytania. Czy masz zamiar kiedyś napisać książkę?
 2. Po kim w rodzinie masz miłość do czytania?
 3. Co mówią Twoi znajomi, kiedy czytasz książkę lub o niej rozmawiasz?
 4. Traktujesz blogowanie jako hobby, czy sposób na przyszłość?
 5. Jesteś bardziej humanistą czy ścisłowcem?
 6. Twoje ulubione miejsce w ulubionej książce?
 7. Księgarnia czy biblioteka? Dlaczego?
 8. Piosenka lub wiersz, który budzi w tobie smutek lub cię rozwesela.
 9. Dostałaś/eś wymarzone zwierzątko, dowolnej płci. Imię jakiego bohatera dostanie? 
 10. Dokończ zdanie: pisanie recenzji sprawia, że....
 11. Lubisz odpowiadać na pytania?