2014/03/09

102. Po drugiej stronie - Michael H. Brown

Okładka książki Po drugiej stronie

Tytuł oryg.: The Other Side
Seria/cykl: -
Tłumaczenie: Mariusz Szerocki
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Liczba stron: 254
Gatunek: religijna, naukowa


Każdy z nas wie, że umrze. Nie każdy jednak przekroczy próg śmierci, by następnie - zamiast rozpocząć życie wieczne - powrócić do swojej ziemskiej codzienności. Na tym właśnie polega niezwykłe doświadczenie tak zwanej śmierci klinicznej. Ci, którzy przez nią przeszli, składają niesamowite świadectwa. To oni są bohaterami publikacji amerykańskiego dziennikarza śledczego Michaela H. Browna, katolika zaangażowanego w życie Kościoła. Autor wprowadził też inny rodzaj bohaterów - są nimi chrześcijańscy święci, którzy na przestrzeni wieków, doświadczając mistycznych przeżyć, pozostawili na ich temat liczne świadectwa zadziwiająco podobne do tych, które opisują coś, co dziś określamy śmiercią kliniczną.
(źródło: okładka)
Szczerze powiedziawszy, nie przepadam za książkami religijnymi. Jestem wierząca i praktykująca, ale nie ciągnie mnie do lektury o świętych i historii Kościoła. "Po drugiej stronie" jest wyjątkiem. Zawsze interesował mnie temat życia po śmierci. Jak wygląda Niebo? Czy trzeba tam "dojść" i znajdujemy się na miejscu zaraz po śmierci? Czy można tam robić to, co na Ziemi tylko bez ograniczeń czasu? - te pytania nasuwają mi się na myśl. Brown próbuje odpowiedzieć na te i na wiele innych pytań na podstawie relacji osób, które umarły, przeszły przez tunel, by usłyszeć "Jeszcze nie czas". 

"Po drugiej stronie" to nie jest zwykła książka. W zasadzie nie wiem, jak Wam ją opisać. Spróbuję najlepiej, jak potrafię. 

Otóż Brown przytacza nam przykłady wielu osób, które umarły śmiercią kliniczną. Poznajemy ich opowieści o tym, co zobaczyły. Wszystkie historie mają wspólne punkty, co dowodzi, że życie po śmierci wygląda tak samo, ale również się różni. Niektórzy szli przez tunel, inni jechali windą. Jednych prowadził anioł, drudzy spotkali dawno zmarłych rodziców w kwiecie wieku. 

Michael H. Brown w swojej książce pokazuje, że nie tylko Niebo istnieje, ale również Czyściec i Piekło. Uczy nas, że to, co wydaje nam się wspaniałymi uczynkami, osiągnięciami w oczach Boga się nie liczy. I ma rację. Wspomaga się również historiami świętych i pismami Kościoła. Pokazuje fakty, ale również się zastanawia. Jego książka przypomina rozmyślania, które każdy z nas powinien poczynić. 

"Po drugiej stronie" pokazuje jak żyć, co czynić, by kiedy przyjdzie czas móc stanąć przed Sądem Ostatecznym i poszczycić się dobrymi uczynkami. Lekturę trzeba czytać wolno, nieśpiesznie, najlepiej w ciszy, aby się skupić. Nie możemy przez nią przelecieć i odłożyć na półkę po jednym dniu. Nie przejmujcie się faktem, że nie ma nawet 300 stron. Nad tą książką trzeba się zastanowić, pomyśleć, czy my również mamy takie zdanie, czy tak wyobrażaliśmy sobie Niebo. Nie jest to jakieś arcydzieło literackie, ale nie o to tu chodzi. Ważne są rozmyślania i historie ludzi. 

Po książkę Michaela H. Browna powinny sięgnąć przede wszystkim osoby zainteresowane tematem życia po śmierci, osoby wierzące. Bo jakież ma znaczenie, że przeczytamy ją, skoro nie uwierzymy w ani jedno słowo? Z lektury można wynieść bardzo wiele, wystarczy umiejętnie "brać". 
Cena detaliczna: 24,90 zł
Moja ocena: 8/10
Za podróż w głąb rozmyślań dziękuję wydawnictwu:

Facebook | Lubimy czytać | lawendacorine@gmail.com