2014/06/09

Czym może ucieszyć się recenzent?

No właśnie czym? Chyba niczym żaden z Was tak bardzo się nie cieszy, jak nową współpracą i wizją mnóstwa wspaniałych książek, które tylko czekają na przeczytanie. Taki właśnie stan ogarnia mnie od czwartku, kiedy to wydawnictwo Świat Książki niemal natychmiastowo odpisało na moją propozycję współpracy. Jest to już piąte wydawnictwo, które mi zaufało. Wydawnictwo Świat Książki działa na polskim rynku od 1994 roku. Najpierw było częścią Bertelsmann Media sp. z o.o., w roku 2011 właścicielem wydawnictwa stała się grupa wydawnicza Weltbild. W związku z planami zakończenia działalności tej grupy wydawniczej w Polsce w 2013 roku wyodrębnił się z niej Świat Książki sp. z o.o., w którym 100 % udziałów należy obecnie do "Dressler Sp. z o. o." Dublin Sp. komandytowo-akcyjna. Wyłącznym dystrybutorem oferty wydawniczej Świata Książki jest FK Olesiejuk www.olesiejuk.pl. 

W szerokiej ofercie wydawnictwa dominuje literatura piękna – polska i obca – oraz literatura faktu, w tym książki takich autorów, jak Boris Akunin, Virginia C. Andrews, Anne Applebaum, Julian Barnes, Sylwia Chutnik, Waris Dirie, Artur Domosławski, Oriana Fallaci, Carlos Fuentes, Janusz Głowacki, Manuela Gretkowska, Hanna Krall, David Nicholls, Zośka Papużanka, Jerzy Pilch, Nora Roberts, Eustachy Rylski, Jose Saramago, Paullina Simons, Timothy Snyder, Danielle Steel, Teresa Torańska, Ludmiła Ulicka, Janusz L. Wiśniewski i Michał Witkowski.

Wiele wydawanych przez Świat Książki tytułów było nominowanych do nagród literackich, w tym najbardziej prestiżowych jak NIKE, Gdynia, Angelus i Paszporty Polityki. W roku 2012 nagrodę NIKE otrzymał Marek Bieńczyk za „Książkę twarzy”, a Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego otrzymał Timothy Snyder za „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. W 2013 roku powieść „Ocalenie Atlantydy” Zyty Oryszyn wyróżniono Nagrodą Literacką Gdynia i Nagrodą Gryfia.

Na zaproszenie wydawnictwa Świat Książki gościli w Polsce wybitni autorzy z zagranicy, m.in. Carlos Fuentes, Sofi Oksanen, Ludmiła Ulicka, Lisa See, Paullina Simons, Dennis Lehane, Timothy Snyder i Marci Shore. (źródło)

Tak pisze o sobie wydawnictwo Świat Książki. A co ja mogę o nich powiedzieć? Niewiele, bo jest to raczej wydawnictwo, którego książek nie spotykam w bibliotekach, do których należę, a jeśli nawet, to raczej omijałam tę tematykę. Teraz to się zmieni, bo zauważyłam, że w ciągu dwudziestu lat wydali wiele ciekawych książek. 

Co na początek? "Sześć córek" Małgorzaty Szyszko-Kondej, która dzisiaj do mnie dotarła.

Wzruszająca i zabawna powieść obyczajowa o szóstce kobiet, powiązanych rodzinną tajemnicą. Grażyna, lat 60 lat, zmaga się z duchami PRL-u. Milena, lat 19, nie umie żyć bez fejsa. Są jeszcze: Alicja, niepokorna poetka Solidarności, Elżbieta emigrantka, Martyna  z korporacji, Agnieszka, walcząca z mężem tyranem. Sześć sióstr, które się nie znają. Każda żyje w innej Polsce. Co je łączy? Tęsknota za miłością, zagadka testamentu ojca, niezgoda na świat, w jakim żyją. Wspomnienia. Godzina milicyjna w stanie wojennym, lalka Barbie za szybą Pewexu, „Barka” śpiewana przez pokolenie JP2, kłótnie pod krzyżem smoleńskim. Kim byłyby dziś, gdyby nie wydarzenia z przeszłości, gdyby nie brak ojca? A może dopiero teraz nadchodzi ich czas?

Jestem wzrokowcem, więc od razu przyciągnęła mnie okładka, a i opis zaciekawia i intryguje. Wydanie naprawdę bardzo ładne, książka leciutka, przyjemnie się trzyma w rękach, mam więc nadzieję, że to nie tylko "bombki na choince", a w środku kryje się arcydzieło gatunku :D

Jeżeli chodzi o inne książki, które mnie interesują to musiałabym tu wymienić połowę oferty wydawnictwa, bo wiele jest tytułów dobrze się zapowiadających. Myślę, że po wakacjach (bo na razie próbuję ogarnąć wszystkie plany, a i trochę chcę odpocząć od gatunku) sięgnę również po coś z fantastyki, bo tu również wydawnictwo nie pozostawia wyboru - trzeba brać, bo kuszą! 

Co Wy na moją nową współpracę? Lubicie to wydawnictwo? Jakie książki z oferty Świata Książki polecacie?

Co do ankiety: nie wiem, czemu nie działała. Pewnie zauważyliście, że usunęłam. Dzisiaj spróbuję znowu dodać, a jak i tym razem nie wymyślę, to poradzę sobie inaczej.