2013/12/14

[08. Filmowa Sobota] Podróż na Tajemniczą Wyspę

Podróż na tajemniczą wyspę (2012)

Tytuł oryg.: Journey 2: The Mysterious Island 
Scenariusz: Brian Gunn, Mark Gunn
Reżyseria: Brad Peyton
Premiera: 17 lutego (Polska) 19 stycznia (świat)
Produkcja: USA
Gatunek: przygodowy 
Czas: 94 min
Wersja językowa: dubbing PL


Sean chce odnaleźć swojego dziadka, który zaginął podczas poszukiwania tajemniczej wyspy. Hank, jego ojczym, nie chce go puścić, twierdząc, że to szaleństwo, a sama wyspa nie istnieje. Zmienia zdanie kiedy razem odkrywają położenie wyspy. Gabato i jego córka Kailani godzą się zabrać ich swoim helikopterem we wskazane przez współrzędne miejsce. Czwórka śmiałków trafia w sam środek cyklonu, który przenosi ich... na wyspę. Tam spotykają rzeczy opisywane w książkach. Okazuje się jednak, że wyspa tonie w stałym cyklu. Według dokładnych obliczeń, zniknie za kilka dni...

Pierwszy raz film widziałam w kinie, kiedy byłam razem z klasą. Niedawno przypomniałam sobie go w domu. Jest pełen akcji i przygód. Główne role objęli znani aktorzy: Dwayne Johnson znany z wielu filmów, Vanessa Hudgens ("High School Musical") oraz nasz ukochany Josh Hutcherson czyli niejaki Peeta Mellark z "Igrzysk Śmierci". Zaskoczeniem dla mnie było kiedy zorientowałam się, że to on. 

Twórcy zebrali ze sobą kilka książek podróżniczych, m.in. powieści Varne'a. Bohaterowie trafiają na jego wyspę, zostają jednocześnie powiększeni i zmniejszeni. Spotykają też skarb kapitana Nemo, a także Atlantydę - zaginione miasto. Zaskakujące są efekty występujące w filmie. Owszem, miejscami widać, że ujęcia zostały wklejone, ale to nie psuje wrażenia, jakie wywiera na nas film. Ponad połowę seansu siedzi się w napięciu, czekając i zastanawiając się, co też się wydarzy. Bohaterom nie brakuje pomysłowości, a także humoru, który jest potrzebny, bo to przecież film skierowany do młodzieży! Trudno tutaj o dramatyczne wydarzenia, nikt nie ginie, a całość dobrze się kończy. 

Znowu nie byłabym sobą, gdybym nie skomentowała muzyki. Jest wręcz wspaniała, brawa dla Andrew Lockington'a za doskonały podkład muzyczny, który idealnie pasuje do wydarzeń. Raz spokojny, wzmaga wyniosłość chwili, raz szybki, oddający niebezpieczeństwo i akcję. 
W polskim dubbingu usłyszymy m.in. Piotra Bajtlika jako Seana (znany również z dubbing w "Percy'm Jacksonie"), Dorotę Furtak jako Kailani i Krzysztofa Banaszyka w roli Hanka. Wyjątkowo nie mamy tutaj złego charakteru, który jest częścią każdego filmu akcji. Czasem to plus, czasem minus. W "Podróży na Tajemniczą Wyspę" myślę, że niepotrzebny jest czarny charakter, wystarczająco dużo się dzieje.

Podsumowując, film zaliczam do ulubionych. Fani Josha powinni zobaczyć ten film, bo jest on tutaj głównym bohaterem i jest go naprawdę dużo. Polecam również fanom filmów przygodowych, młodzieży i tym, którzy mają dość kolejnej powtórki "Miłość, szmaragd i krokodyl" czy następnej zdrady w serialu. 

Moja ocena: 6/6
Zwiastun:

Dodatek (uśmiejecie się :D):
I ta mina Josha, bezcenna :)