2013/12/30

083. Gorączka 1 - Dee Shulman

Gorączka - Dee Shulman

Tytuł oryg.: Fever
Seria/cykl: Gorączka #1
Tłumaczenie: Dorota Konowrocka
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 432
Gatunek: Fantastyka

Rok 152, rzymskie Londinium. Gladiator Sethos Leontis zakochuje się w Liwii - dziewczynie, która jest zaręczona z innym mężczyzną, a niewolnik walczący na śmierć i życie nie ma szans na bycie z nią. Mimo tego kochankowie potajemnie się spotykają, aż w końcu dochodzi do najgorszego - Liwia umiera, a wkrótce po niej Seth. Jednak chłopak łudzi się, że został uwolniony od bólu. Londyn w roku 2012. Ewa zostaje wyrzucona ze szkoły. Niezwykle uzdolniona dziewczyna zyskuje stypendium w szkole z internatem. To jak spełnienie marzeń. Kiedy gość odwiedzający St. Mag's pokazuje jej tajemniczy wirus, jest tak podekscytowana, że przez przypadek się nim zaraża. Umiera, ale nie na długo. Wkrótce poznaje Setha - tajemniczego chłopaka, któremu wydaje się, że ją zna. Co dziwne, ona też go sobie przypomina...

Kim jest nowy uczeń? Co to za wirus? Jak to możliwe, że Seth przeniósł się w czasie i odnalazł swoją miłość?

Od kiedy przeczytałam kilka pozytywnych recenzji, zapragnęłam przeczytać tę powieść. Jednak z każdym dniem, który przybliżał mnie do zapoznania się z treścią, coraz bardziej się obawiałam. Niesłusznie. "Gorączka" to powieść, w której dużo się dzieje, nie można się nudzić. Ciągle pojawiają się wydarzenia, które zapierają dech w piersi i nie pozwalają oderwać wzroku od stron. 

Na początku jest spokojnie. Autorka wdraża nas w historię, opowiada losy Setha i Liwii - jak się poznali, co robili. Równolegle zapoznaje nas z Ewą - szesnastolatką z mózgiem naukowca i hakera. Te strony są bardzo ważne, gdyż pozwalają poznać problem wirusa, poznać bohaterów i ich polubić, bo są to doskonale wykreowane postacie, które bez problemu można obdarzyć sympatią. Dowiadujemy się w jakich okolicznościach zginęła Liwia, jak Seth dowiedział się o podróżach w czasie. Choć Ewa i Sethos żyją w różnych epokach, dręczy ich ten sam problem, szukają tego samego rozwiązania. 

Byłam bardzo zdziwiona uczuciami Setha. Pierwszy raz spotkałam się z taką miłością i tęsknotą ze strony chłopaka. Może to dlatego, że większość powieści dla młodzieży jako główną bohaterkę uznaje dziewczynę i to z jej punktu widzenia wszystko poznajemy. Dee Shulman obaliła stereotypy, że mężczyźni są nieczuli i nie obchodzi ich strata ukochanej. Seth jest wrażliwy, mimo swojej sylwetki i wysportowania, czuje się w obecności Liwii bezbronny. To bardzo dobre cechy, jest jednocześnie bohaterem i wrażliwym chłopakiem, któremu odebrano wszystko, co w życiu kochał.

Akcja nie pozwala się nudzić. Pomiędzy miłość w starożytnym Londinium wplecione zostają losy Ewy, która odkrywa tajemniczy wirus i w jej głowie (a także w naszych) rodzą się kolejne pytania. "Gorączka" to książka, przy której trochę trzeba pomyśleć. Niekiedy zawiłe wypowiedzi bohaterów, dziwne wyjaśnienia zmuszają nas do uruchomienia mózgu. Ewa od czasu do czasu częstuje nas zagadnieniami naukowymi, terminami i definicjami, z których części nie rozumiemy. Ale to tylko pobudza nasz apetyt.

Przyzwyczajeni jesteśmy, że kiedy mamy do czynienia z powieściami dla młodzieży, pojawia nam się dziewczyna, która ma problemy typu "ja go kocham, on mnie nie, nie potrafię bez niego żyć!". Tutaj pojawia się tego typu wątek, ale jest on zupełnie inny niż w pozostałych powieściach z tego gatunku. Ewa ma prawo być podejrzliwa, że chłopak się z nią bawi i wkrótce porzuci. Doskonale można zrozumieć jej obawy i wątpliwości.

Kolejnym wielkim plusem, który odróżnia "Gorączkę" od innych książek, są opisy. Prawie żadnych przemyśleń bohaterów. Jeżeli już są, to dotyczą prawdziwych problemów i można z nich wiele wywnioskować. Nie nudzą, są barwne i ciekawe. Ewa jest mądra, doskonale wykreowana. Autorka nie zapomniała o młodym wieku swoich bohaterów, choć oczywiste jest, że Seth wydaje się dojrzalszy. Inny wiek, inne standardy.

Podsumowując: "Gorączka" to powieść, która zachwyci miłośników romantycznych historii. Wątek podróży w czasie jest tu nikły, ale mam nadzieję, że to dopiero początek. Historia nie byle jaka, ciekawie opowiedziana, podzielona na dwie narracje: pierwszoosobowa Ewy i trzecioosobowa Setha. To pozwala rozgraniczyć te dwie postacie i epoki. Niestety, zakończenie jest straszne (w dobrym sensie). Nie wiem, jak przeżyję bez kontynuacji. Gorąco (:D) Wam polecam, jeżeli jeszcze nie czytaliście.
Cena detaliczna: ok. 34,90zł
Moja ocena: 10/10
Recenzja bierze udział w wyzwaniu: 

--> Książka polecona przez kilku Blogerów

Facebook | Lubimy Czytać | lawendacorine@gmail.com