2013/06/11

032. Dary Anioła. Miasto Szkła - Cassandra Clare

Miasto Szkła - Cassandra Clare

Tytuł oryg.: City of Glass
Seria/cykl: Dary Anioła #3
Tłumaczenie: Anna Reszka
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 556
Gatunek: paranormal romance

Trzecia część "Darów Anioła" jest, wg mnie, najbardziej interesująca. Akcja przenosi się do Idrisu, gdzie trwają narady Clave. Podczas, gdy wszyscy dorośli są w Sali Anioła, ktoś niszczy demoniczne wieże i wpuszcza demony do Alicante. Te zaś atakują najsłabszych - dzieci, starców. Mała grupka Nocnych Łowców próbuje z nimi walczyć.
„Kocham cię. Będę cię kochał do dnia, w którym umrę. A jeśli po tym jest jakieś życie, to wtedy też będę cię kochał.”
Clary znajduje sposób na obudzenie matki z magicznego snu. Magnus postanawia jej pomóc w zamian za Białą Księgę, w której znajdują się potężne zaklęcia. Clary razem z Jace'em odkrywa mroczny sekret, który skrywał jej ojciec: anioł uwięziony w piwnicy posiadłości Waylandów. Dziewczyna uwalnia Ithuriela, a on odwdzięcza się jej Znakiem, który wydaje jej się niepełny.
„-Powiedziałeś, że chcesz się przejść. Jaki spacer trwa sześć godzin?! -Długi?”
Demony znów atakują. Ginie Maks, brat Aleca, Isabell, a także Jace'a. Chłopak postanawia podążyć za Sebastianem, który okazuje się być prawdziwym synem Valentine'a. Razem z ojcem przygotowują się do bitwy. Sebastian, a raczej Jonathan, walczy z Jace'em, a wtedy pojawia się Isabell, która atakuje zdrajcę. Jace, mimo że wykończony, wstaje i zabija przybranego brata.
„-I mam patrzeć, jak ty będziesz umawiać się z chłopcami, zakochasz się w którymś i wyjdziesz za mąż?- jego głos stwardniał.- A ja będę umierał po trochu każdego dnia.”
Clave naradza się, co robić. Mają dwie możliwości: ulegnąć Velentine'owi i tym samym wybrać jego rządy, lub walczyć i prawdopodobnie przegrać. Jednak Nocni Łowcy zostali stworzeni do walki, nie poddają się łatwo. Tym bardziej, że Clary ma plan, potrzeba tylko odrobiny chęci i na przykład czterech łap. Po wielu sporach i głosowaniach, Clave zgadza się na połączenie z Podziemnymi, nowym Znakiem.
„Co mnie nie zabiję... lepiej niech zacznie uciekać.”
Gdy Nocni Łowcy udają się walczyć, Clary próbuje powstrzymać Valentine'a nad jeziorem Lyn. Tam staje się świadkiem najgorszej rzeczy, jaką może sobie wyobrazić: Jace ginie z ręki ojca. Mężczyzna wzywa Razjela, którego prosi o władzę. Jednak dziewczyna była sprytniejsza, zmieniła Znak ojca na swój i teraz może prosić o co tylko zechce. Valentine'a natomiast spotyka kara boska. Clary, mimo że może poprosić o wszystko: pokój na świecie, koniec głodu, prosi o jedną jedyną rzecz, tak bardzo dla niej ważną: Jace. Anioł wskrzesza chłopaka, jednak ich późniejsze kłopoty wynikają właśnie z tej chwili, tej jednej prośby.
„(...)Mogłaś dostać wszystko na świecie, a poprosiłaś o mnie. (...) - Ale ja nie chcę niczego innego na świecie. (...) "Kocham cię", chciała powiedzieć. "I zrobiłabym to znowu. Zawsze poprosiłabym o ciebie" Ale nie takie słowa wymówiła na głos.”
"Miasto Szkła" jest pełne akcji, humoru, miłości, przyjaźni i poświęcenia. Jesteśmy świadkami bitwy między dobrem a złem, jednak to nie jest decydujące starcie. Gdybyście mogli zażądać o cokolwiek, o co byście poprosili? Myślę, że Clary wykazała się niezwykłą odwagą i ta odwaga pojawia się u niej również w kolejnych częściach. Już nie jest strachliwą dziewczyną, która chowa się za Jace'em, gdy atakują demony. Teraz jest Nocną Łowczynią, pełną odwagi, choć lekkomyślną.

Moja ocena: 10/10