2017/12/02

jak robić lepsze zdjęcia na Instagram?

Instagram staje się coraz popularniejszy. Obecnie ciężko znaleźć kogoś w przedziale wiekowym 10-30, kto nie wiedziałby, czym jest. Również dla książkoholików Instagram stał się bardzo ważnym źródłem wiedzy i inspiracji. Codziennie przeglądamy piękne zdjęcia i profile, marząc by też móc w ten sposób zachwycać kadrami, pokazując zwyczajne rzeczy w piękny sposób. Jak to zrobić? Co trzeba wiedzieć, żeby poprawić jakość swoich zdjęć?


Bardzo ważnym elementem jest spójność, o której wiele osób trąbi na lewo i prawo. Wbrew powszechnej opinii, nie chodzi w niej o robienie zdjęć na tym samym tle, dokładnie takich samych, co do jednego. Spójność polega na wybraniu jednego sposobu obróbki, jednego filtra do wszystkich zdjęć, jakiegoś motywu przewodniego dla naszego profilu (można połączyć kilka np. lifestyle z książkami, ale pamiętajmy, że co za dużo to niezdrowo!), a także kolorystyki czy czegoś, co będzie po prostu łączyć wszystkie zdjęcia i niejako oddawać naszą osobowość. Oczywiście od czasu do czasu może zajść jakaś zmiana, jakiś wyjątek - przecież ludzie się zmieniają i nic nie jest stałe, nawet nasz styl.

Drugim istotnym elementem, już stricte związanym z samym zdjęciem jest umiejętność komponowania kadrów. Zasada trójpodziału, złotego podziału, harmonia w kadrze, odpowiednio dobrana kolorystyka, ustawienie ostrości, zwrócenie w jakiś sposób wzroku na temat zdjęcia - jeśli to opanujecie, będziecie świadomie tworzyć swoje zdjęcia. Nie będę tu o tym się rozpisywać, podrzucam wam link do wszystkich informacji, jeśli jednak chcecie przeczytać skrótowo o takich podstawach fotografii moim okiem - napiszcie proszę w komentarzu, z chęcią zrobię taki post.

Niezmiernie istotnym elementem każdego zdjęcia jest jego obróbka. Tak, dobrze czytacie. Nie dajcie sobie powiedzieć, że obróbka jest zła. Jest w stanie zmienić wasze zdjęcie o 180 stopni. Ja osobiście jestem przeciwko zbytniemu ingerowaniu w zdjęcia, bo to wygląda bardzo nienaturalnie, ale każde moje zdjęcie obrabiam w Lightroomie. Rozjaśnianie, przyciemnianie, zmiana temperatury, kolorów - to bardzo dla mnie ważne przy obróbce. Wiadomo, że nie zawsze warunki są idealne i nie udaje nam się zrobić dokładnie takiego zdjęcia, jakbyśmy chcieli. Istnieje wiele darmowych programów i aplikacji, które pomogą wam zmienić wasze zdjęcia. Wystarczy popróbować.

I co, wiesz już jak zrobić super zdjęcia? Nie dziwię się, że nie. W fotografii sama teoria nie wystarczy. Potrzeba dużo praktyki. A więc jak zrobić świetne zdjęcie?

Po pierwsze: zastanów się, jakie zdjęcie chcesz zrobić, co pokazać. Możesz w tym celu poszukać inspiracji na innych kontach. Dopóki nie kopiujesz czyichś zdjęć, możesz z nich czerpać inspiracje i tworzyć własne kadry na ich wzór. 
Po drugie: stwórz swoje "studio" (mówimy tu o fotografowaniu dla bookstagrama, w domu). Przygotuj tło, przynieś potrzebne rzeczy. Weź swój sprzęt (aparat lub telefon), ustaw go (jeśli wiesz jak).
Po trzecie: stwórz kadr. Poukładaj wszystko tak, jak ma być, przyjrzyj się czy coś nie przeszkadza, spojrzyj na ekran aparatu/telefonu czy jest ok. 
Po czwarte: zacznij robić zdjęcia. Nie ograniczaj się do jednej pozycji. Zmieniaj pozę, rób zdjęcia z góry, z dołu, z boków. Pozmieniaj trochę ustawienie przedmiotów i rób dalej. 

To tyle? No nie do końca. Bo żeby robić naprawdę fajne zdjęcia trzeba dużo ćwiczyć. To pierwszy post z tej serii, ponieważ mam wam do przekazania dużo wiedzy. Już wkrótce opowiem o rozmyciu, kadrowaniu i innych ciekawych rzeczach. Stay tuned!