2015/04/15

189. Nie waż się! - Jolanta Czarkwiani

Agata i Brygida spotykają się po latach rozstania i odkrywają, że ich dziecięca przyjaźń przetrwała. Agata jest ambitną kobietą sukcesu, która życie prywatne poświęciła dla pracy. Brygida jest mniej ambitna, zadowolona z niskiej posady i małego mieszkania. Pewnego dnia, Agata oznajmia przyjaciółce, że jest w ciąży. Od tamtej pory rozpoczyna się walka, o której obie z początku nie wiedzą. Jest to walka z chorobą znaną jako anoreksja. Agata niespodziewanie na nią zapada, niknie w oczach. Wraz z upadającym zdrowiem przyjaciółki, kariera i życie Brygidy zdają się rozkwitać. Jednak nic dobrego nie przysłoni tych złych rzeczy, które wydają się prześladować kobietę.

Anoreksja jest raczej powszechnym zjawiskiem, chociaż za bardzo go nie dostrzegamy, ponieważ jest skrzętnie kryte. Z pewnością każdy na dźwięk słowa "anoreksja" widzi przed oczami głupiutkie nastolatki pragnące schudnąć, by zostać modelkami czy zwyczajnie się sobie podobać. Każdy, widząc taką osobę myśli sobie "Głupia taka chuda, a jeszcze się głodzi". Nikt jednak nie rozumie, że anoreksja to choroba psychiczna, siedząca głęboko w umyśle chorego, która może dotknąć osobę w każdym wieku.

Jolanta Czarkwiani podjęła się napisania powieści właśnie o tej nieznanej zbyt dobrze dolegliwości. Zastanawiacie się pewnie, dlaczego nieznanej, przecież znamy objawy, definicję. Trudno jednak tę chorobę wykryć, jeżeli nie przebywa się z chorym codziennie. Zauważalna jest dopiero po latach wyniszczania organizmu. Nie wiadomo, jaka jest jej geneza, co ją powoduje, ani jak ją leczyć. Autorka powieści "Nie waż się!" przybliża nam ten temat ukazując prawdę o tej podstępnej chorobie.

Autorka toczy swoją powieść nieśpiesznie, łącząc i przeplatając ze sobą wspomnienia Brygidy z wydarzeniami obecnymi. Poznajemy wspólną przeszłość kobiet, dowiadujemy się, że Brygida (narratorka) ma również jakieś demony przeszłości, o których nie chce nam mówić. Narracja jest pierwszoosobowa, często Brygida zwraca się do Czytelnika bezpośrednio, co nadaje powieści niezwykły, ciepły klimat; sprawia, że czujemy się, jakbyśmy siedzieli obok kobiety i słuchali jej historii.

Jolanta Czarkwiani zwraca naszą uwagę, jak łatwo jest przeoczyć chorobę nawet najbliższej osoby. Oprócz samej anoreksji, która jest głównym tematem, problematyka książki skupia się również na bardziej znanych nam chorobach jak chociażby rak. Spotykamy się również z ciekawą zagadką ojcostwa córki Agaty, a także wpływem matki na dziecko i odwrotnie. Można by się spodziewać, że miłość powinna wygrać w walce z anoreksją, jednak ta choroba jest bardzo podstępna.

Z książki "Nie waż się!" wprost płynie zwyczajność życia Brygidy. Pełno jest w nim niepowodzeń, los nie rozpieszcza naszej bohaterki. Jednak piękne jest to, że po wielu latach nieszczęść i niespełnionych marzeń, przychodzi czas, gdy coś zaczyna się układać. Pomiędzy chorobą Agaty, która czasem jest głównym tematem, czasem zaś odchodzi w cień, rozgrywa się historia kwitnącej kariery Brygidy. Jesteśmy świadkami jej zmian życiowych. Wreszcie dzieje się coś dobrego. To daje nam nadzieję na to, że po burzy zawsze przychodzi spokój.

Autorka tłumaczy nam i obrazuje oczami Brygidy życie i zachowanie anorektyczek. Sami się dziwimy, jak można takie rzeczy robić ze swoim ciałem. Wiele razy zdarzało mi się wzdrygnąć od właśnie przeczytanego fragmentu. Zaświeciła się w mojej głowie również lampka mówiąca: "bądź uważna, ten problem może dotknąć również ciebie!".

Nie jest to książka, którą czytamy jednym tchem. Nie przywiązałam się również do bohaterów, którzy niestety wielokrotnie po prostu wydawali mi się papierowi. Z jednej strony myślę jednak, że nie był to do końca zamiar autorki, żebyśmy zżyli się z powieścią. Być może chciała dać nam tylko przesłanie, co do anoreksji?

Nie powiedziałabym, że "Nie waż się!" jest opowieścią o poświęceniu dla osób, które kochamy. O sile prawdziwej przyjaźni tak, o ciężkiej chorobie, jaką jest anoreksja - też. Jeżeli więc szukacie czegoś w tej tematyce, chcecie dowiedzieć się czegoś o anoreksji i życiu z nią - koniecznie sięgnijcie!

Moja ocena: 8/10
Książka bierze udział w wyzwaniu: Przeczytam tyle, ile mam wzrostu
Okładka książki Nie waż się
Tytuł oryg.: Nie waż się!
Seria/cykl:
Tłumaczenie:
Wydawnictwo: Black Publishing
Liczba stron: 320
Gatunek: powieść obyczajowa
Cena detaliczna: 34,90 zł
Kupisz: aros.pl

Za książkę dziękuję