2015/01/19

175. Pośród żółtych płatków róż - Gabriela Gargaś

Zuzanna, Joanna, Michał, Robert, Milena i Wojtek - to bohaterowie tej z pozoru zwyczajnej powieści obyczajowej. Każde z nich ma swoje życie. Każde ma jakieś problemy, wplątał się w różne życiowe pułapki. Każde z nich poszukuje sensu życia, prawdziwej miłości. Myśli, jak poprawić swój związek. W dosyć krótkim czasie okazuje się, że Robert zdradza żonę z Zuzanną, uczennica Michała mówi Joannie o ich romansie, a Wojtek... cóż, on przez jakiś czas się nie pojawia. Zuza zostaje porzucona, a nawet to nie ratuje małżeństwa Roberta i Mileny. Razem z Asią udają się do cioci Zosi, do której kiedyś jeździły. Próbują na nowo poukładać sobie życie, odnaleźć się w nowej sytuacji. Liczą, że mądrości cioci, która jest co prawda starą panną, im pomogą. Wkrótce zrozumieją, że miłość i związek wymagają poświęcenia i stałego pielęgnowania.


Od jakiegoś czasu staram się sięgać po powieści obyczajowe. Poznawać ten gatunek, a przy okazji trochę się odprężać. Zwykle mój wzrok kieruje się na powieści naszych rodaków, ponieważ lubię przekonywać się, czy warto czytać polską literaturę. I zwykle to prawda. Także tutaj. Gabriela Gargaś jest pisarką ze stażem. Napisała kilka dobrych powieści, których niestety nie miałam okazji przeczytać. A szkoda. Nadarzyła się natomiast okazja, by przeczytać jej najnowszą książkę "Pośród żółtych płatków róż". Jak więc nie skorzystać?

"Pośród żółtych płatków róż" to powieść opowiadająca o zwykłych ludziach, ze zwykłymi problemami. Każdy ma ich trochę. Są to bardzo współczesne problemy, jak nieszczęśliwa miłość, zdrada, czy zwykłe problemy w małżeństwie. Zastanawiam się, czy nie pojawiła się nowa moda w pisarstwie polskim na właśnie takie powieści, ponieważ zaczynają one zalewać rynek książki. Wciąż słyszy się o nowościach, opowiadających o rozpadającym się małżeństwie i nagłym zwrocie wydarzeń, który je ratuje. Tak też było i tutaj, choć nie od razu i nie do końca.

Na początku zachowanie bohaterów odbiegało od moich upodobań i bardzo mi nie odpowiadało. Przyzwyczaiłam się do tego, że postacie w książkach są dosyć mądre i raczej postępują jak należy. Sama również nie wybrałabym drogi, którą wybrała chociażby Zuzanna. Jednakże po jakimś czasie zaczęłam rozumieć ich postępowanie i bardziej wcielać się w ich sytuację. Postawiłam się na ich miejscu i wnet zrozumiałam, że naprawdę ciężko było im postąpić inaczej. Myślę, że każdy kto przeczyta tą książkę będzie miał okazję postawić się na miejscu ludzi, którzy nas otaczają, a którymi my gardzimy: kobiet, które wydzierają mężów żonom, starszych kobiet, które wiążą się ze sporo młodszymi mężczyznami. Można dosyć łatwo zrozumieć, że kiedy przychodzi miłość, wybór jest tylko jeden.

Bohaterowie się bardzo dobrze wykreowani, prawdziwi, ani trochę papierowi. Co prawda ja osobiście ich jakoś specjalnie nie polubiłam, zważają na różnicę wieku i moje nieco odmienne upodobania do bohaterów książkowych. Aczkolwiek osoby starsze ode mnie, szczególnie kobiety z łatwością odnajdą się w ich świecie i ich polubią. Bo co taka młoda osoba jak ja może wiedzieć o życiu "dojrzałych kobiet po trzydziestce"?

W powieści Gabrieli Gargaś nie brakuje momentów, kiedy na naszych ustach pojawi się delikatny uśmiech. Nie ważne z jakiego powodu. Na naszych policzkach pojawią się również łzy, bo nie zabraknie momentów wzruszenia, a także zadumy. Autorka daje nam mnóstwo powodów do podumania nad życiem i naszym postępowaniem. Postępowanie bohaterów "Pośród żółtych płatków róż", ich błędy, decyzje są bardzo pouczające i z pewnością można nauczyć się z nich wielu pożytecznych rzeczy o życiu i o tym, co słuszne, a co nie.

"Pośród żółtych płatków róż" to bardzo przyjemna, pełna nadziei i miłości, wiosenna i lekka lektura, z bardzo ciekawą i realistyczną fabułą. Z całą pewnością idealna na obecny czas, kiedy wiele zmienia się w naszym życiu. Polecam!

Moja ocena: 7/10
Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Okładkowe Love, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu, Książkowe Wyzwanie 2015 ("Została wydana w 2015")
Pośród żółtych płatków róż

Tytuł oryg.: Pośród żółtych płatków róż
Seria/cykl:
Tłumaczenie: -
Wydawnictwo: Feeria
Liczba stron: 308
Gatunek: powieść obyczajowa
Cena detaliczna: 34,90 zł
Kupisz: aros.plZa książkę dziękuję:
Wydawnictwo Feeria