2013/10/05

[04. Filmowa sobota] Uczeń czarnoksiężnika

Uczeń czarnoksiężnika (2010)
Tytuł oryg.: The Sorcerer's Apprentice

Scenariusz: Lawrence Konner, Matt Lopez, Mark Rosenthal, Carlo Bernard, Doug Miro


Reżyseria: Jon Turteltaub 
Premiera: 30 lipca 2010 (Polska) 8 lipca 2010 (świat)
Produkcja: USA
Gatunek: Fantastyka
Czas: 111 min
Wersja językowa: Lektor PL


Opowieść zaczyna się w czasach Merlina, kiedy to został on zdradzony przez swojego ucznia Horvatha, a Morgana wykradła zaklęcie, które wskrzeszało zmarłych. Kiedy Czarodziej umierał, powierzył swoim uczniom - Baltazarowi i Veronice odnalezienie jego potomka, który będzie równie potężny.

Druga część rozgrywa się w 2000 roku w Nowym Jorku, kiedy dziesięcioletni Dave spotyka Baltazara i dowiaduje się o tym, że jest następcą Merlina. Przypadkiem uwalnia Maxima Horvatha (Alfred Molina) z matrioszki. Czarnoksiężnicy staczają walkę, której puentą jest zamknięcie ich obu w wazie na dziesięć lat.

Kiedy owe dziesięć lat mija, dwudziestoletni Dave jest studentem fizyki, kiedy w jego życiu ponownie pojawia się Baltazar, zgadza się mu pomóc w odnalezieniu matrioszki. Rozpoczyna swój trening na czarnoksiężnika. W międzyczasie spotyka się ze swoją dawną miłością - Becky. 

Film oglądałam już trzeci raz i zawsze mi się tak samo podoba. Jest pełny akcji, humoru i niezwykłych efektów. Dobrze dobrana jest również obsada: Nicolas Cage jako poważny Baltazar, piękna Monica Bellucci w roli Veroniki oraz zabawny Dave, którego gra Jay Baruchel. 

Gdzieś pomiędzy akcją i efektami ukrywają się ciekawostki ze świata fizyki. Można się trochę nauczyć bawiąc się w najlepsze przy oglądaniu. Dużym plusem filmu jest piosenka One Republic, która cały czas się przewija. Uwielbiam tę piosenkę i z miłą chęcią jej słucham. Muzyka jest wspaniała, oddaje klimat opowieści. Oczywiście wielkie brawa należą się twórcom efektów specjalnych, szczególnie za ptaka i zobrazowanie magii. 

Zawsze z ochotą oglądam takie filmy, szczególnie, że nie są ekranizacjami powieści. Polecam ten film wszystkim fanom fantastyki i Merlina. Mam nadzieję, że spodoba się Wam tak jak mnie.

Ocena: 6/6

Zwiastun:

Piosenka: