2013/07/23

044. Znak Ateny

Znak Ateny - Rick RiordanAutor: Rick Riordan
Tytuł oryg.: The Mark of Athena
Seria/cykl: Olimpijscy Herosi tom 3
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Wydawnictwo: Galeria Książki
Liczba stron: 528


Annabeth, Piper, Leo, Jason i trener Hedge przybywają do Obozu Jupiter na statku "Argo II" ku przerażeniu Rzymian. Mało kto chce im wierzyć, a sytuacja komplikuje się, gdy na obóz spadają pociski wystrzelone przez... Leona. Rzymianie są wściekli. Muszą uciekać. Na pokład zabierają Percy'ego, Franka i Hazel - ostatnich z Siedmiorga. Wyruszają na niebezpieczną wyprawę do starożytnych krain: Rzymu a później Grecji. Ich celem jest pokonanie Gai i jej gigantów, którzy się budzą.
Czy im się uda? Co spotka ich u korzeni bogów? Co oznacza przepowiednia o dziecku Ateny?


Rick Riordan ponownie serwuje nam wielką dawkę wrażeń, humoru i przygody. "Znak Ateny" trzyma w napięciu i zaskakuje czytelników. Autor pokazuje nam mitologię, której pewnie większość z nas nie zna. Ja sama na przykład nie wiedziałam o istnieniu niektórych bogów, których Riordan wymienia w swoich powieściach. Do przeczytania serii "Percy Jackson i bogowie olimpijscy" nie spotkałam się z jakąkolwiek mitologią w książkach dla młodzieży. Autor ukazuje nam sławnych Olimpijczyków, ale i nieznanych pobocznych bogów i bóstwa w zupełnie nowym świetle. Jest humor (nieodrębna część), przygoda, tajemnice i akcja, która rozwija się najpierw powoli, a później rusza z kopyta.

Lektura książek Ricka Riordana wprowadza nas w zupełnie inny świat. Mam wrażenie, że uczestniczę w wydarzeniach opisywanych przez niego. Ta seria jest jednak inna. W większości serii/trylogii/cyklów jest jeden główny bohater/bohaterka. Wiedząc, że jest więcej części, mamy również świadomość, że główna postać nie zginie, przynajmniej do ostatniego tomu. Tutaj jednak, mamy do czynienia z kilkoma głównymi bohaterami, dzięki czemu każde zagrożenie życia jednego z nich przeżywamy bardzo mocno. Nie wiemy, kiedy i kto umrze. A może misja się nie powiedzie?

Koniec niemile mnie zaskoczył. Pocieszeniem jednak jest wiadomość, że wkrótce ukaże się czwarty tom serii, w którym dowiemy się m.in. "Czy to już koniec najpotężniejszego herosa?", "Czy miłość pomoże przetrwać dwojgu półbogów w Tartarze - miejscu gdzie nawet Hades nie może wejść?". Nie mogę doczekać się kolejnej części przygód siedmiorga herosów.

W książce spotykamy się również z dwoma elementami, które bardzo mi się podobają. Po pierwsze - delikatność w stosunkach między parami, nie ma tego pożądania i tej "iskry", którymi często przepełnione są powieści dla młodzieży ("Dary Anioła", "Nieśmiertelni"). Tutaj autor ukazuje nam jak cienka jest granica między "przyjaźnią" a "miłością", którą bohaterowie przekraczają tylko chwilami. Podstawą związku np. Annabeth i Percy'ego jest przyjaźń. A po drugie - tajemnicze przepowiednie, które mają ukryty sens i - co najgorsze - w pełni się spełniają.

To zdecydowanie lektura dla mnie. Porywająca, ciekawa, wspaniała. Jeżeli lubicie mitologię przeczytajcie powieści Ricka Riordana.
Moja ocena: 9/10
Opublikowano: Lubimy czytać