2013/07/10

040. Baśniobór. Tajemnice smoczego azylu

Baśniobór. Tajemnice smoczego azylu - Brandon MullAutor: Brandon Mull
Tytuł oryg.: Fablehaven. Secrets of Dragon Sanctuary
Seria/cykl: Baśniobór tom 4
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Wydawnictwo: W.A.B
Liczba stron: 512
Moja ocena: 9/10


Brawurowa wyprawa po artefakty otwierające więzienie demonów.
Kendra pragnie uniemożliwić Stowarzyszenie Gwiazdy Wieczornej odnalezienie artefaktów. Dowiaduje się, gdzie ukryto klucz do skarbca, w którym spoczywa jeden z nich. Aby go zdobyć, Rycerze Świtu muszą dostać się do Gadziej Opoki i pokonać śmiertelne niebezpieczeństwa na drodze do Smoczej Świątyni. Misja się nie powiedzie, jeżeli nikt nie wykradnie rogu strzeżonego przez centaury. Kto byłby gotów podjąć się tych zadań? Cóż, chyba nie ma zbyt wielu chętnych... Zaraz, zaraz, a gdzie znów podział się Seth?

Na początku trochę mnie nudziła. Lekkim szokiem dla mojego zaczytanego umysłu było przeskoczenie z "Klątwy Tygrysa", która mnie wciągnęła bez reszty, w świat "Baśnioboru". Musiało trochę minąć nim i ta książka mnie zaciekawiła. Choć nie jest tak wspaniała jak "Klątwa", jak na swój gatunek jest świetna. 
Kendra i Seth po raz kolejny ruszają na ratunek magicznemu światu. Tym razem stawka jest wyższa niż wcześniej. Muszą zdobyć klucz do skarbca zanim zrobi to Stowarzyszenie. Nie jest to łatwe, ponieważ klucz znajduje się w Gadziej Opoce - jednym z zamkniętych smoczych azyli. Na domiar złego, sześcioro członków wyprawy pada ofiarą Thronisa - olbrzyma i zarazem czarownika. Na szczęście nie wszystkie smoki są złe i wredne. Z pomocą nowego przyjaciela Kendra udaje się do kapliczki Królowej Wróżek. Nie wie jednak, że jej towarzysze zawarli umowę z olbrzymem.
Dalej akcja zaczyna się rozwijać i nabierać zawrotnego tempa. Najbardziej zaskakujące są zdarzenia z przedostatniego rozdziału, gdzie spotykamy się ze zdrajcą-Navarogiem. Ostatni rozdział jest już spokojniejszy, jednak ostatnie zdanie nie pozostawia złudzeń, że to jeszcze nie koniec.
Książka ciekawa, pełno w niej niebezpieczeństw. Naprawdę ciężko się domyślić, co będzie dalej. Kompletnie zaskakuje i podnieca oczekiwanie na ostatnią część. To właśnie lubię w cyklu "Baśniobór".

Ulubiony cytat: -Nasz charakter określają wybory, jakich dokonujemy.
Wyzwanie: Wakacje z książką