2017/07/13

księgarnia księgarni nierówna

Każdy książkoholik uwielbia księgarnie. Nie ma nic lepszego niż zapach nowych książek. Piękno tych wszystkich egzemplarzy na półkach... Wiele księgarni kusi także niezwykłym wyglądem, przykładem jest sieć księgarń Autorska, z pewnością już w nich byliście lub widzieliście zdjęcia. Mniejsze księgarnie lokalne również często mają swój niepowtarzalny urok. O antykwariatach już nawet nie wspominam! Jednak jest jedna rzecz, która potrafi człowieka zniechęcić - ceny. Rzadko w takich księgarniach stacjonarnych są fajne przeceny, szczególnie na te książki, które najbardziej chcemy...

.... I tutaj przychodzą z pomocą księgarnie internetowe i dyskonty książkowe. Promocje sięgać mogą w niektórych częściach roku nawet 70%, a wiele dyskontów oferuje stałą obniżkę na cały towar, także ten nowy, w granicach 20-40%. To dużo, biorąc pod uwagę, że może obniżyć cenę książki nawet o kilkanaście złotych. Takich miejsc w internecie jest dużo. Ale czy wiecie, gdzie najbardziej opłaca się kupować książki? Nie? To zaraz się dowiecie! Specjalnie dla was spędziłam ostatnie kilka dni na tworzeniu rankingu, w którym przedstawię najbardziej opłacalne miejsce książkowych zakupów.

Najpierw jednak warto byłoby się dowiedzieć czym jest dyskont książkowy i czym się różni od zwykłej księgarni. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest to miejsce, gdzie sprzedawane są używane lub zniszczone egzemplarze po obniżonych cenach. Dzięki ograniczeniu liczby pozycji asortymentowych dyskonty zmniejszają koszty działalności, przyspieszają rotację towarów, co pozwala na redukcję cen dla klientów. Dyskonty często sprzedają towar bez wykładania go na półki, prosto z opakowań zbiorczych umieszczonych na paletach transportowych. (Wiki)
Czyli dyskonty opierają się na pracy na magazynach, nie mają sklepów stacjonarnych i charakteryzują się ograniczoną liczbą egzemplarzy. Księgarnie internetowe natomiast są często własnością wydawnictw (swiatksiazki.pl, znak.com.pl) lub sieci księgarni stacjonarnych, jak Matras czy Empik.

No dobra, wiemy czym jest dyskont, czym się różni od księgarni internetowej, to teraz przejdźmy już do porównania i rankingu.
Jako elementy porównawcze wybrałam oczywiście cenę poszczególnych książek, koszty wysyłki, minimalną wartość koszyka do darmowej dostawy oraz średni rabat.

Tak przedstawia się zestawienie 7 księgarni i dyskontów internetowych. Jak widać, ceny przesyłki są przeróżne, choć dosyć zbliżone (zależy to od umowy podpisanej z PP, firmą kurierską oraz od tego, czy księgarnia wlicza do ceny przesyłki kartony i koperty). Ceny książek natomiast różnią się nawet o 13 złotych! Po zestawieniu zauważymy, że nieprzeczytane.pl ma bardzo dobre ceny oraz rabaty, być może nawet największe, ponieważ w przypadku niektórych książek sięgają one 45%!

Nie wiem, jak was, ale mnie to nie do końca przekonuje. Dlaczego? Ponieważ zamawiając przez Internet zapłacimy również za przesyłkę, więc co mi z tego, że kupię książkę za 20,61, skoro za przesyłkę płacę prawie 9 zł? Trzeba takie zakupy dobrze przemyśleć, gdyż często może się okazać, że za książkę z dostawą zapłacimy nawet więcej niż kupując w cenie detalicznej stacjonarnie. Dlatego przygotowałam drugie zestawienie, dotyczące właśnie kosztów wysyłki. Pod uwagę biorę opcję wysyłki za pośrednictwem Poczty Polskiej z dostawą pod adres oraz kurierem.

I wszystko wygląda inaczej! Okazuje się, że na nieprzeczytane.pl wcale tak tanio nie wychodzi. Biorąc pod uwagę koszty wysyłki - chodnikliteracki.pl okazuje się mieć najniższe ceny. Myślę, że to wiele pokazuje.

Jaka jest wasza ulubiona księgarnia internetowa? A może teraz macie nowego ulubieńca? Przyznam, że jeszcze nie zamawiałam na chodnikliteracki.pl ale chyba się na to skuszę, biorąc pod uwagę ceny. Chciałabym tu również zaznaczyć, że jest to zestawienie całkowicie obiektywne, żadna z powyższych księgarni nie zapłaciła mi za pokazanie się w dobrym lub złym świetle.