2014/08/24

149. W zapomnieniu - Agnieszka Lingas - Łoniewska

Okładka książki W zapomnieniu

Tytuł oryg.: W zapomnieniu
Seria/cykl:
Tłumaczenie:
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 340
Gatunek: romans, sensacja
Kupisz: selkar.plMagda Lasocka wraca po studiach do Wałbrzycha, budząc tym zdziwienie wszystkich mieszkańców jej dzielnicy. Zaczyna pracę jako pedagog w swojej starej szkole i już pierwszego dnia pracy do jej gabinetu trafia Marcin Langer, brat jej dawnego kolegi z klasy, Michała. Chłopiec ma w sobie wielki potencjał, co nie umyka uwadze dziewczyny. Postanawia pomóc Marcinowi, aby nie stał się taki jak brat. Michał jest gangsterem w znanej w okolicy grupie. Prowadzi życie na krawędzi, ale nie chce tego dla swojego brata. Dlatego godzi się na pomoc Magdy. Niespodziewanie między nimi zaczyna rodzić się coś, co zaskoczy wszystkich.

Oto moje piąte już spotkanie z twórczością Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Skaczę po jej pozycjach okropnie, ale nic na to nie mogę poradzić. Chętnie czytałabym wszystko po kolei, tak jak napisała, ale nie mam innego wyjścia. Natomiast porównanie mam idealne, choć autorka jak pięknie pisała, tak pisze nadal, więc nie ma co dużo mówić.

Ponownie zostałam rozkochana w bohaterach i w ich historii, ponownie muszę stwierdzić, że Lingas-Łoniewska jest dla mnie najlepszą polską pisarką i zawsze będę ją wymieniać jako ulubioną. Znów przenosimy się do Wałbrzycha, z czego możemy wywnioskować, że jest to ulubione miasto autorki. Niesamowite jest to, że nie musimy znać jej biografii, a i tak przy lekturze którejś jej książki zorientujemy się, skąd pochodzi.

Tym razem autorka porusza całkiem inny problem. Oczywiście znów mamy do czynienia z miłością ludzi bardzo różnych od siebie, ale po raz pierwszy również spotykamy się z problematyką polskiego prawa, aresztem i pobytem we więzieniu, który prawie doprowadza od szaleństwa. Te doświadczenia bohaterów przybliżyły mi nieco, jak wygląda życie we więzieniu oraz jak skomplikowane jest prawo w stosunku do opieki nad dzieckiem. Jestem za to wdzięczna autorce, ponieważ teraz lepiej rozumiem te wszystkie rodziny borykające się z tymi problemami w naszym kraju.

Bohaterowie są bardzo barwni, doskonale wykreowani. Od razu ich polubiłam. Tym, co charakteryzuje książki Lingas-Łoniewskiej, są namiętne miłości jej bohaterów. Dzięki niej możemy przenieść się na chwilę w świat miłości bez granic i problemów, stających na jej drodze. Możemy przeżyć z bohaterami uczucie, które zdarza się raz na milion. Dlatego właśnie uwielbiam jej książki - opowiadają o tym, co najprawdopodobniej nigdy nas nie spotka, bo taka miłość jest wręcz niemożliwa. Pozwalają nam marzyć, a przecież marzenia to najcenniejszy skarb jaki dało nam życie.

Akcja jest szybka, wciąga nas od samego początku w brudne sprawy gangów i piękną miłość, a także decyzje, które zaważą na życiu bohaterów. Jak zwykle napisana prostym, acz wspaniałym językiem, z użyciem gangsterskiego slangu, co podobało mi się jeszcze bardziej. Nie mogę uwierzyć, że to już koniec tej wspaniałej historii, bo zabrała kawałek mojego serca, tak jak i pozostałe książki pani Agnieszki. 

"W zapomnieniu" dodaję do listy ulubionych książek, których nie sposób zapomnieć i z niecierpliwością czekam na moment, w którym będę mogła sięgnąć po kolejną książkę Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Teraz do listy książek do przeczytania dodaję jeszcze kryminał "Szósty", bo dowiedziałam się, że opowiada o losach Marcina, a bardzo go polubiłam więc... 

Jeżeli szukacie dobrego romansu z wątkiem sensacyjnym, nie szukajcie daleko, nie zaglądajcie za granicę. Wspaniałą autorkę mamy tu, w naszym Wrocławiu. Polecam Wam wszystkie jej książki, myślę, że jeśli macie podobny gust czytelniczy do mojego, nie zawiedziecie się.
Cena detaliczna: 34,90 zł
Moja ocena: 10/10
Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Książkowe podróże (Wałbrzych), Klucznik