2013/06/07

030. Dary Anioła: Miasto Kości - Cassandra Clare

Miasto Kości - Cassandra Clare
Tytuł oryg.: City of Bones
Cykl: Dary Anioła (The Mortal Instruments)
Tłumaczenie: Anna Reszka
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 508
Gatunek: paranormal romance


A gdyby tak wszystko, co dotąd wiedziałeś okazało się kłamstwem?
„Kochać to niszczyć, a być kochanym, to zostać zniszczonym”
Clary Fray niespodziewanie staje się świadkiem, czegoś, czego nikt inny nie widzi: trójka nieznajomych zabija zwykłego - z pozoru - chłopaka. Ten widok prześladuje Clary, podobnie jak niesamowity Jace, który  spotyka ją i wypytuje o dziwne rzeczy.
Czy jest Nocnym Łowcą? Czy ma Wzrok? Szuka u niej Znaków, ale ich nie znajduje. Zabiera ją do Instytutu, gdzie przedstawia Hodge'owi. Dziewczyna dowiaduje się niezwykłych rzeczy o sobie i swojej matce, która zostaje porwana. Clary udaje się do Cichych Braci, aby dowiedzieć się, co zabrania jej pamiętać. Następnie odszukują Magnusa Bane, Wysokiego Czarownika Brooklynu, który nałożył na nią zaklęcie. Mężczyzna zdejmuje je i wspomnienia częściowo wracają.
„-Nie zakochałeś się jeszcze we właściwiej osobie? -Niestety, moją jedyną miłością pozostaję ja sam. -Przynajmniej nie martwisz się odrzuceniem, chłopcze. -Niekoniecznie. Od czasu do czasu się odtrącam, żeby było ciekawiej.”
Niestety, Simon zostaje zamieniony w szczura i porwany przez wampiry. Clary i Jace udają się do siedziby Dzieci Nocy, aby go odzyskać. Z dnia na dzień, Clary przekonuje się, że coś czuje do Jace'a. Niespodziewanie Luke, przyjaciel rodziny, okazuje się wilkołakiem. Wyruszają na spotkanie z Valentine'm. Mężczyzna mówi Jace'owi, że jest jego ojcem i ojcem Clary. Walkę wygrywają Nocni Łowcy, ale to nie koniec.
„– Tamte dziewczyny po drugiej stronie wagonu gapią się na ciebie. Jace przybrał dość zadowoloną minę. – Oczywiście, że tak. Jestem oszałamiająco atrakcyjny. – Nie słyszałeś, że skromność to atrakcyjna cecha? – Tylko u brzydkich ludzi. Potulni może kiedyś odziedziczą Ziemię, ale w tej chwili należy ona do zarozumiałych, takich jak ja.”
Pierwsza część jest bardzo ekscytująca, niestety wszelkie nadzieje co do Jace'a i Clary rozstają rozwiane, ponieważ okazują się rodzeństwem. Jednak nie traćmy nadziei, jest jeszcze 5 części, wszystko się może zdarzyć.
„-Następnym razem, kiedy postanowisz się zranić, żeby przyciągnąć moją uwagą, pomyśl, że czułe słówka działają cuda.”
Cassandra Clare doskonale połączyła wampiry, wilkołaki i Nefilim. W jej powieściach jest dużo akcji, pojawia się również romans, podsycony jeszcze, gdy okazuje się, że jest zakazany. Do tego występuje dużo humoru. Czy Jace i Clary będą razem? Dowiecie się, w następnych częściach. 

Moja ocena: 9/10

Miasto Popiołów już wkrótce. 
City of Bones - Cassandra Clare A tutaj macie amerykańską okładkę. Ładna, co?

Lawenda