2017/05/28

Lirogon - Cecelia Ahern

W południowo-zachodniej Irlandii, w dziewiczej okolicy, głęboko w lesie mieszka samotna młoda kobieta, Laura. Jest obdarzona niespotykanym talentem. Niezwykły dar polega na umiejętności naśladowania rozmaitych dźwięków. Za sprawą zaskakującego zbiegu okoliczności, Laura staje się telewizyjną celebrytką. Czy wielka miłość, która równocześnie pojawiła się w jej życiu, uchroni ją przed pułapkami i niebezpieczeństwami czyhającymi w bezwzględnym świecie? Lirogon to przemyślana, głęboko poruszająca historia miłosna. Historia dzikiego serca, które bije w każdym z nas.


Lirogon wspaniały (Menura novaehollandiae) – [...] Znany jest ze swoich zdolności naśladowania praktycznie każdego zasłyszanego odgłosu. Jeden osobnik może nauczyć się śpiewu innych, nawet 20 różnych gatunków ptaków, a także wielu odgłosów mechanicznych od sygnału alarmu samochodowego po dźwięk piły łańcuchowej. (Wikipedia)

Z Cecelią Ahern zetknęłam się jedynie raz, czytając jej słynną powieść Na końcu tęczy aka Love, Rosie. Było to spotkanie dosyć niefortunne, ponieważ o ile sama historia bardzo mi się podobała, o tyle zdałam sobie sprawę z tego, że nie przepadam za powieściami epistolarnymi. Czytając opis Lirogona, zdecydowałam o drugim podejściu do twórczości autorki. Powieść wydała mi się niezwykle intrygująca, już sam opis zdawał się mieć osobliwy klimat. Jeśli Wam też się tak wydaje, wiedzcie, że książka ma jeszcze lepszy klimat i jest jeszcze bardziej intrygująca!

Lirogon to historia dziewczyny, która przez całe swoje życie nie miała kontaktu ze światem zewnętrznym. Nie jest jednak kompletnie nieświadoma, ponieważ mogła czytać książki i słuchać radia. Jednak kiedy zderza się z ogromnym światem, przeżywa szok. Wszystko jest dla niej nowe, a szczególnie ludzie i ich zachowanie. Laura skrywa w sobie wiele tajemnic, nie wszystkie są związane z jej niezwykłym darem. Odkrywanie tych tajemnic było dla mnie niezwykłym doświadczeniem, uwielbiam tego typu fabułę - kiedy nie wszystko jest podane Czytelnikowi na tacy, niektórych rzeczy musi się domyślić, na niektóre musi poczekać, a w miarę czytania pojawiają się nowe pytania. Tak właśnie jest w Lirogonie, co mnie bardzo cieszy.

Czytając tę książkę nie macie czasu się nudzić, ponieważ ciągle dzieje się coś ciekawego. Laura poznaje nowych ludzi, zachwyca ich i zadziwia swoim darem. Przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, daje coś, czego nikt inny dać nie może. To niezwykłe, tak samo jak i pomysł na tę postać. Cecelia Ahern,moim zdaniem, wykonała kawał świetnej roboty przy kreowaniu wszystkich postaci, także tych drugoplanowych. Laura, Bo, Solomon - oni wszyscy mają własne osobowości, które ożywają w naszych głowach. Nie są nijacy. Można ich łatwo opisać. Laura jest nieśmiała, wrażliwa, ma romantyczną duszę, jest w niej pewien rodzaj magii. Bo to kobieta sukcesu, pracowita, ambitna, zawsze maksymalnie skupia się na nowym filmie; nie do końca rozumie ludzi, choć się stara. Przychodzi jej z pomocą Solomon, trochę odosobniony, spokojny, jak kamienna opoka zarówno dla Bo, jak i dla Laury. Każda z tych postaci nigdy nie wychodzi ze swojej roli - bo wcale nie mają żadnej roli, po prostu są sobą.

Powieść utrzymana jest w magicznym klimacie, wszystko kręci się wokół Laury, ale to nie znaczy, że nie ma miejsca na inne wątki. Kłopotliwy związek Solomona i Bo, relacje Solomona z rodziną, udział w programie typu "talent show". Jak już pisałam, dużo się dzieje. A wszystkie te sceny przepełnione są emocjami, które my sami zaczynamy odczuwać. Czasem aż miałam tego dość, bo podwójna dawka emocji może być zabójcza i musiałam chwilę odpocząć, jednak zaraz chciałam wracać i dalej odkrywać świat Laury.

Lirogon może nas nauczyć wrażliwości na otaczający nas świat, na jego dźwięki. Ukazuje również wyobcowanie niektórych osób w tym świecie, samotność w tłumie. Pokazuje, że zawsze trzeba mieć kogoś u swojego boku, bo wtedy wszystkiemu możemy stawić czoła. Jest to też piękna historia miłosna, która rodzi się bardzo nieśmiało i powoli, ale my wszyscy wiemy, że musi skończyć się happy endem. Ten wątek właśnie był tak piękny, że to piękno aż mnie bolało, bo o ich miłości uświadomili ich dopiero bliscy, sami sobie z niej nie zdawali sprawy. Jest to też opowieść o okrutnym świecie show businessu, który doprowadza do frustracji osoby wrażliwe, w tym i mnie.

Czy polecam? Jasne, jeśli lubicie Cecelię Ahern, klimatyczne opowieści z odrobiną magii oraz jesteście gotowi na emocjonalny rollercoaster. W innym wypadku może się to dla was źle skończyć...

Okładka książki Lirogon

Moja ocena: 5/5
Tytuł oryg.: Lyrebird
Seria/cykl: -
Tłumaczenie: Anna Dorota Kamińska
Wydawnictwo: Akurat
Liczba stron: 416
Gatunek: powieść obyczajowa, beletrystyka
Cena det.: 36,99 zł
Kupisz: chodnikliteracki.pl
Data wyd.: 10.05.2017
Za książkę dziękuję:
Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo akurat